NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE NA TEMAT WSKAŹNIKÓW REFERENCYJNYCH
Przybliżymy definicje wskaźników referencyjnych, stawkę WIBOR i nie tylko. Poniższe informacje mogą być istotne w zakresie produktów bankowych oraz instrumentów finansowych wykorzystujących kwotę rozliczenia opartą na tych wskaźnikach.
Na światowych rynkach finansowych od kilku lat trwa reforma wskaźników referencyjnych stopy procentowej. Skutkiem tej reformy jest postępująca zmiana funkcjonowania systemu finansowego. Świat jest w trakcie aktualizacji lub zmian dotychczas stosowanych wskaźników stopy procentowej, tworzenia nowych wskaźników jak i tworzenia planów awaryjnych obejmujących wpływ tych zmian na relację umowną między Klientami oraz Bankami.
Lubuski Bank Spółdzielczy również uczestniczy w tym procesie. Posiadamy odpowiednie plany awaryjne uwzględniające ryzyka zmian, zniknięcia lub zastąpienia dotychczas stosowanych wskaźników referencyjnych takich jak np. WIBOR.
Dla naszych Klientów najważniejszą zmianą wynikającą z trwającej reformy wskaźników referencyjnych jest większe bezpieczeństwo. Administratorzy wskaźników są obecnie nadzorowani przez Komisję Nadzoru Finansowego, a ryzyko zmiany lub zaprzestania publikacji wskaźnika referencyjnego jest odzwierciedlane w odpowiednich zapisach w umowach kredytowych, które podpisują Państwo z Bankiem.
Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi informacjami dotyczącymi wskaźników referencyjnych.
1. Pakiet informacyjny dot. wskaźników referencyjnych POBIERZ ZAŁĄCZNIK
2. Pytania i odpowiedzi
Co to jest WIBOR i jak on jest wyliczany?
WIBOR jest wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej opracowywanym przez GPW Benchmark S.A., który jest jego aktualnym administratorem.
Wyliczany jest na podstawie metody opisanej na stronie administratora https://gpwbenchmark.pl/
Jego fluktuacje wpływają m.in. na zmianę wysokości rat spłacanych przez klientów kredytów oraz na wysokość oprocentowania w innych produktach, które oparte są na zmiennym oprocentowaniu i stawkach WIBOR.
Czy WIBOR może zniknąć?
Administratorem wskaźnika referencyjnego WIBOR jest spółka GPW Benchmark S.A. Posiada ona zgodę KNF na opracowywanie tego wskaźnika, nie jest jednak wykluczone, że w przyszłości takie zezwolenie zostanie cofnięte lub pojawią się inne powody, dla których WIBOR nie będzie mógł nadal być opracowywany.
Czy wiadomo co się stanie, gdy WIBOR zniknie?
Przede wszystkim dzięki przepisom prawa regulującym wskaźniki referencyjne, ewentualny proces przechodzenia z WIBOR na inne wskaźniki referencyjne będzie procesem przejrzystym, długotrwałym. Pozwoli to na podjęcie przez Banki kampanii informacyjnych i przygotowanie odpowiednich informacji dla klientów.